Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Najstarsza żarówka na świecie

     Jej żywot jest tak długi, jak najstarszych ludzi. Najstarsza żarówka świata, świecąca cały czas znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w siedzibie straży pożarnej w miejscowości Livermore w Kalifornii. Ma już nawet swoje imię - Centennial Light. Wyprodukowana w 1890 roku przez firmę Shelby Electric, świeci od 1901 roku cały czas niemal bez przerwy, a najdłuższa przerwa bez świecenia trwała zaledwie tydzień. Wszyscy czekają już od kilkudziesięciu lat, że w końcu się przepali, a ona jak na złość świeci i świeci. Ma 4 waty mocy, jest ręcznie dmuchana, zastosowano w niej włókno węglowe jako żarnik. Ma swoją stronę internetową http://www.snopes.com/science/lightbulb.asp i jest monitorowana przez całą dobę, wpisana do Księgi Rekordów Guinessa.

     W Polsce najstarsze 2 działające żarówki są w elektrowni wodnej Struga na rzece Słupi w Soszycy na Pomorzu. Pracują cały czas. Wykorzystywane są przy sygnalizacji awarii urządzeń. Zasilane je prąd o napięciu 110 V, a wyprodukowała je niemiecka firma Osram ponad 100 lat temu.

     Spieszmy się, żeby je obejrzeć. Elektrownię wodną w Soszycy można zwiedzać póki co bezpłatnie. Jest ona najstarszym i najcenniejszym tego typu zabytkiem w Europie.

Z.W.

 

 

elektrownia wodna Struga w Soszycy
Ładuję stronę