Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Najgłębszy basen

     Lubicie chodzić na basen? Fajnie jest na basenie, bo można w nim nie tylko popływać, ale również odpocząć, leżąc sobie w wodzie. Najlepiej w płytkiej. Ale są też baseny, w których można do woli popływać i to nie tylko po powierzchni wody, ale także ponurkować. Ile może mieć głębokości taki basen do nurkowania? Może 5 metrów? Toż to bardzo głęboko! Może 10 metrów? Może 15? 

     We Włoszech, niedaleko Wenecji, około 10 kilometrów od centrum Padwy znajduje się hotel Millepini Terme, w którym oprócz innych basenów rekreacyjnych znajduje się także ten najgłębszy na świecie, nazwany Y-40. Basen dla prawdziwych twardzieli, w którym dno znajduje się na głębokości 40 metrów. Jest to prawdziwa studnia.

     Górna jego część o wymiarach 20 x 18 metrów i głębokości 10 metrów wygląda jak normalny basen. Dopiero na jego dnie znajduje się studnia o średnicy 6 metrów, główna atrakcja, do której zjeżdżają się rzesze płetwonurków z całego świata. W zbiorniku znajdują się też 4 jaskinie, miejsce do ćwiczeń fotografii podwodnej i specjalne strefy do treningu nurkowań głębinowych.

     Całość ogrzewana jest gorącymi wodami termalnymi, więc na dużej głębokości woda nie jest zimna i można swobodnie nurkować nie zakładając skafandra. Co prawda, może dla niektórych płetwonurków ten basen jest "za płytki", ponieważ rekord nurkowania bez butli wynosi ponad 100 metrów, ale w porównaniu z najgłębszym polskim basenem w PKiN w Warszawie mającym "zaledwie" 4,8 metra głębokości to cały kosmos.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tego basenu, którego nijak nie możemy nazwać rekreacyjnym.

Z.W.

schemat najgłębszego basenu świata
Ładuję stronę