Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Nadzwyczajne drzewa

      Często chodzicie na spacer do lasu? Na pewno jesienią na grzyby. Wiosną, aby podziwiać świeżą zieleń. Czy zastanawialiście się nad tym, które drzewa rosną najwyżej, które są najgrubsze, bądź najstarsze? 

     W Polsce myśleliśmy, że najstarsze drzewa to dęby, prawda? A najstarszy to dąb Bartek z Zagnańska? Otóż Bartek ma zaledwie 650 lat, a najstarszym polskim dębem jest Bolesław, liczący 815 lat i rośnie: niespodzianka, pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem. Tereny te nalażały do poligonu i lotniska radzieckiego i dlatego dopiero od niedawna drzewo to zostało dokładnie zbadane. Dąb ten ma kolegę - Warcisława, rosnącego kilka kilometrów od niego, który liczy sobie ok. 650 wiosenek.

     Najstarszym drzewem w Polsce jest niepozorny cis pospolity, liczący ok. 1.300 lat, rosnący w Henrykowie Lubańskim w południowo-zachodnim zakątku Polski.

     Najstarszym drzewem świata jest natomiast, ( i tu kolejne zdziwienie)  sosna. Rośnie w Górach Białych w Kalifornii. Dokładnie nie wiadomo w jakim miejscu, a że jest to również ścisły rezerwat nie ma do niej dostępu. Jej wiek to 5.000 lat, a nazywana jest Drzewem Matuzalema.

     Najwyższym drzewem na ziemi był eukaliptus królewski, ścięty w 1885 roku w Mt. Baw Baw w Australii, a liczył sobie 143 metry wysokości. Teraz palmę pierwszeństwa dzierży sekwoja wiecznie zielona Hyperion ( 115 m), oraz jej dwie siostry: Helios (114 m.) i Icarus (113 m.) rosnące w Parku Stanowym Humboldt Redwoods w Kalifornii.

     Trzeba pochylić głowę przed potęgą przyrody, która niejednokrotnie jeszcze nas zadziwi.

Z.W.

     

 

drzewo kandelabr, poprzez niego możesz przejechać samochodem
Drzewo Matuzalema, najstarsze drzewo świata, ma 5.000 lat
najgrubsze drzewo świata
człowieczek w lesie sekwojowym
las sekwoi
las sekwoi
tutaj widać różnicę wysokości sekwoi z innymi drzewami
najstarsze drzewo w Polsce - cis ok. 1300 lat w Henrykowie Lubańskim
Ładuję stronę