Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Często chodzicie na spacer do lasu? Na pewno jesienią na grzyby. Wiosną, aby podziwiać świeżą zieleń. Czy zastanawialiście się nad tym, które drzewa rosną najwyżej, które są najgrubsze, bądź najstarsze?
W Polsce myśleliśmy, że najstarsze drzewa to dęby, prawda? A najstarszy to dąb Bartek z Zagnańska? Otóż Bartek ma zaledwie 650 lat, a najstarszym polskim dębem jest Bolesław, liczący 815 lat i rośnie: niespodzianka, pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem. Tereny te nalażały do poligonu i lotniska radzieckiego i dlatego dopiero od niedawna drzewo to zostało dokładnie zbadane. Dąb ten ma kolegę - Warcisława, rosnącego kilka kilometrów od niego, który liczy sobie ok. 650 wiosenek.
Najstarszym drzewem w Polsce jest niepozorny cis pospolity, liczący ok. 1.300 lat, rosnący w Henrykowie Lubańskim w południowo-zachodnim zakątku Polski.
Najstarszym drzewem świata jest natomiast, ( i tu kolejne zdziwienie) sosna. Rośnie w Górach Białych w Kalifornii. Dokładnie nie wiadomo w jakim miejscu, a że jest to również ścisły rezerwat nie ma do niej dostępu. Jej wiek to 5.000 lat, a nazywana jest Drzewem Matuzalema.
Najwyższym drzewem na ziemi był eukaliptus królewski, ścięty w 1885 roku w Mt. Baw Baw w Australii, a liczył sobie 143 metry wysokości. Teraz palmę pierwszeństwa dzierży sekwoja wiecznie zielona Hyperion ( 115 m), oraz jej dwie siostry: Helios (114 m.) i Icarus (113 m.) rosnące w Parku Stanowym Humboldt Redwoods w Kalifornii.
Trzeba pochylić głowę przed potęgą przyrody, która niejednokrotnie jeszcze nas zadziwi.
Z.W.