Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Myra

     Myra jest starożytnym miastem we wschodniej Licji, która jest częścią współczesnej tureckiej Anatolii. Istniało już w V wieku p.n.e. i było jednym z najważniejszych miast Licji. W swoich długich dziejach doświadczyła wielu znaczących wydarzeń. W 88 roku p.n.e. przebywał tutaj na wygnaniu Ptolemeusz X Aleksander I, organizując armię mającą mu pomóc w odzyskaniu tronu w Aleksandrii. W roku 18 n.e. odwiedził je Germanik ze swoją żoną Agrypiną, którzy postawili swoje posągi w porcie Myry, Adriace, oddalonym od miasta 5 km na południowy zachód.

     Święty Paweł odwiedził Myrę w roku 60 n.e. w drodze, którą przebywał podczas swojej podróży do Rzymu. W 131 roku przebywał tam cesarz Hadrian, wtedy też wybudował w Adriace wielki spichlerz, składający się z 7 pomieszczeń. Ozdobił go portretami swoimi i swojej żony. Cesarz bizantyjski Teodozjusz II uczynił Myrę stolicą eparchii Licji.

     Liczne klęski, które dotknęły miasto, w tym powodzie, trzęsienia ziemi, kiedy to miasto straciło w latach 542 i 543 1/3 mieszkańców, potem najazdy Arabów spowodowały opuszczenie miasta. Stało się to ostatecznie w XI wieku.

     Teraz Myra to zespół ruin na terenie współczesnego miasta - Demre. Zespół obejmuje obszar grobowców wykutych w skałach z fasadami naśladującymi architekturę świątynną, mur obronny i tron skalny z okresu licyjskiego i amfiteatr rzymski, uważany za największy w Licji.

      Pod kościołem pod wezwaniem Świętego Mikołaja (z XIX wieku) odkryto mury kościoła z IV wieku z kryptą grobową, a w niej uszkodzony sarkofag, w którym pierwotnie spoczywały szczątki świętego.

     Na zdjęciach poniżej przedstawiamy współczesne (oczywiście) pozostałości po starożytnym mieście. Wyobraźmy sobie jak wyglądało kiedyś miasto i jak żyli ówcześni mieszkańcy, którzy w tych miejscach wiedli normalne życie.

Z.W.

Ładuję stronę