Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Motta Sant'Anastasia

     Jest na Sycylii takie miejsce, w którym 550.000 lat temu znajdował się czynny wulkan połączony ze zbiornikiem lawowym Etny.  Potem komin lawowy zaprzestał działalność, zastygła lawa pozostała po nim utworzyła skałę, a stożek wulkaniczny zwietrzał. Naga skała górowała nad powierzchnią ziemi. Nadawała się doskonale na wybudowanie na niej twierdzy, co zostało uczynione w IX wieku.

     Twierdza przekształciła się z czasem w miasto. Nazywa się ono Motta Sant'Anastasia. Nie jest wielkie, ma nieco ponad 10.000 mieszkańców. Leży w niedalekiej odległości od cały czas czynnego wulkanu - słynnej Etny. Swoją drogą mieszkańcy muszą mieć silne nerwy z powodu ciągłych wybuchów i mruczenia tego groźnego wulkanu. Czy spalibyście spokojnie, kiedy nad waszymi głowami całą noc rozbłyska wybuchami zdradliwa góra? Wspominając Wezuwiusz i Pompeje chyba nie mógłbym zasnąć. Może to kwestia przyzwyczajenia, przecież ludzie mieszkają tam od tysięcy lat.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia miasta Motta Sant'Anastasia, stojącego na dawnej szyi wulkanu i mającego bezpośrednio za sobą olbrzymią i niespokojną Etnę.

Z.W.

Motta Sant'Anastasia na tle Etny
Motta Sant'Anastasia na tle płonącej Etny
Ładuję stronę