Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Morze gwiazd

     Malediwy to jedno z najpiękniejszych miejsc. Wyspy szczycą się turkusowym, kryształowym oceanem, szerokimi, piaszczystymi  plażami i egzotyczną przyrodą. 

     Tym razem nie będziemy mówić jednak o słonecznych plażach. Wszyscy wiedzą jak wyglądają. Są piękne, ale ich widok można zobaczyć na wielu pocztówkach. Malediwy, a właściwie jedna z wysp - Vaadhoo może poszczycić się niezwykłym zjawiskiem.

     Aby ujrzeć ten fenomen, należy przybyć na nadmorską plażę późnym wieczorem, albo nocą. Wówczas możemy zobaczyć najbardziej bajkowe zjawisko na świecie. Całe morze wzdłuż plaży świeci na niebiesko. Wydaje się, że wszystkie gwiazdy z nocnego firmamentu zstąpiły do oceanu. Cóż to takiego?

     Niestety, musimy wszystkich rozczarować. Gwiazdy pozostały na swoim miejscu, a efekt rozbłysku światła powodują mikroskopijne organizmy roślinne (lingulodinium polyedrum), u których ruch wody powoduje bioluminescencję.

     Zjawisko to występuje w ciepłych wodach na całym świecie, ale w takiej skali występuje jedynie na Vaadhoo. No cóż, zanim pojedziemy tam na wczasy zobaczmy je na poniższych fotografiach.

Z.W.

 

Ładuję stronę