Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Mirra, kadzidło i złoto, symboliczne i drogocenne dary

Kacper, Melchior, Baltazar
Kacper, Melchior, Baltazar
Kacper, Melchior, Baltazar
Kacper, Melchior, Baltazar
balsamowiec
balsamowiec z żywicą
mirra
mirra
mirra
kadzidło
kadzidło
kadzielnice
okadzanie
złoto

     Wszyscy wiemy, a właściwie wierzymy w to mocno, że Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar (a właściwie Trzej Magowie znający wiedzę tajemną) podążali za Gwiazdą Betlejemską, która ich doprowadziła do Betlejem, miejsca narodzenia Jezusa przywieźli jako dary mirrę, kadzidło i złoto

Mirra jest rodzajem żywicy z drzew z rodzaju balsamowiec. Nazwa pochodzi z języka aramejskiego (murr) i arabskiego (mur) i oznacza "gorzka". Rzeczywiście ma gorzki, korzenny smak. Zapach posiada bardzo przyjemny, a konsystencję scukrzonego miodu. W starożytności przede wszystkim stosowana była do namaszczania i balsamowania zwłok. Stosowano ją również jako lekarstwo układu pokarmowego, oddechowego, rozrodczego i do pielęgnacji jamy ustnej. Ma właściwości przeciwbólowe i przyspiesza gojenie ran. Dodaje się ją jako składnik kadzidła, używanego podczas liturgii. Była bardzo cenna, droższa od złota i jeszcze do XIV wieku oprócz złota i klejnotów należała do standardowych podarków, które składali sobie królowie.

Kadzidło w starożytności, podobnie jak mirra było bardzo cenne i droższe od złota. Jednym ze składników kadzidła była mirra i inne balsamiczne żywice z dodatkiem różnych aromatycznych składników. W czasach biblijnych używana była tylko do celów sakralnych. Ołtarz kadzielny w świątyni jerozolimskiej stał w miejscu świętym. Wierzono, że dym z kadzidła, które rozpalać mógł tylko kapłan chroni go przed porażeniem spowodowanym bliskością Boga.  Kadzidła mają różne składniki, a ich produkcję można przyrównać do produkcji perfum.  

     Surowce będące składnikami kadzideł:

Drewno i kora: - orlan malakkański, cedr, sandałowiec, cyprys, cynamonowiec.

Owoce i nasiona: - bergamotka, kolendra, jałowiec, gałka muszkatołowa, anyż, wanilia.

Żywice: - styraks, kopal, olibanum, mirra, ladanum, smocza krew, galbanum, elemi, kamfora, sandarak, guggul, opoponax, balsam tolu.

Liście: - koleus Blumego, szałwia lekarska, wawrzyn szlachetny, herbata chińska.

Korzenie i kłącza: - wetiweria pachnąca, kosaciec niemiecki, tatarak zwyczajny, nard indyjski, galangal, perz właściwy.

Kwiaty i pąki: - goździki, lawenda, szafran.

Substancje zwierzęce: - ambra, piżmo, cybet, strój bobrowy.

Złoto tutaj chyba niepotrzebne wyjaśnienia. Wszyscy wiedzą jak wygląda i jaką ma wartość. W tamtejszych czasach było jednak tańsze od mirry i kadzidła. Teraz ceny uległy zmianie i na rynku złoto dyktuje reguły gry. Kto posiada go najwięcej, ten stawia warunki. Wszyscy chcielibyśmy być szczęśliwymi posiadaczami tego kruszcu i nie zamienilibyśmy go na mirrę ani na kadzidło.

Z.W.

Ładuję stronę