Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Mirny, miasto w azjatyckiej części Rosji, w Jakucji

Rosja ma Syberię, a na Syberii jak wiadomo znajdują się niezmierzone pokłady najprzeróżniejszych kopalin. Między innymi znajdują się tam także, a jakże, diamenty. Na polecenie Stalina w roku 1947 rozpoczęto poszukiwania tych minerałów niedaleko środkowego biegu rzeki Leny w Jakucji. Już 10 lat później rozpoczęła działać kopalnia odkrywkowa, przy której powstało miasto o wdzięcznej nazwie Mirny. W najlepszych latach wydobycie diamentów z tej kopalni wynosiło ponad 2 miliony karatów rocznie. Największym diamentem, który tam wydobyto, a było to w grudniu 1980 roku był diament o masie 342,5 karata.

Dla potrzeb kopalni wykopano drugą pod względem wielkości dziurę na ziemi. Wynosi ona 1,2 kilometra średnicy i ma 525 metrów głębokości. Jej wielkość naprawdę robi wrażenie, tym bardziej że znajduje się w bezpośredniej bliskości samego miasta. Teraz kopalnia już jest nieczynna. Nie ma wydobycia, lecz dziura pozostała. Zabroniono nad nią latać śmigłowcami, ponieważ były przypadki wessania ich przez tworzące się w kopalni prądy powietrzne. Obowiązuje zakaz wstępu do samej kopalni, a też, żeby wjechać do miasta, trzeba mieć specjalną przepustkę. Miasto liczy ponad 40.000 mieszkańców, jest miastem przemysłowym i stolicą regionu.

Mam nadzieję, że zainteresują was poniższe zdjęcia kopalni z jej wielką dziurą i miasta Mirny, ponieważ takiego sąsiedztwa nie ma żadne miasto na świecie.

Z.W.

Ładuję stronę