Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Mhor

     Oj, niewiele tych gazel jeszcze się ostało. Mhor, czyli gazela dama występuje na wolności tylko w kilku niewielkich obszarach, w pasie południowej części Sahary od Oceanu Atlantyckiego, po Sudan. Została prawie gruntownie wytrzebiona, ponieważ jest dużo większa od innych gazeli i ma smaczne mięso. Niestety, człowiek nie zawsze zastanawia się nad konsekwencjami, kierując się jedynie własną korzyścią.

     Mhor zamieszkuje obszary pustynne i suche stepy. Prowadzi życie w małych stadach. Ma cienkie nogi i długą, szczupłą szyję. Umaszczenie posiada dwukolorowe: białe i rdzawo-czerwone, a na głowie krótkie, fantazyjne rogi.

     Jednak, aby zobaczyć mhory, najlepiej udać się do ogrodu zoologicznego, gdzie pomimo niewoli są bezpieczne i nie narażone na niebezpieczeństwo polowania. A polujący na nie to nie tylko człowiek. Również ostrzą sobie na nie zęby takie drapieżniki jak: gepard, likaon, lew, lampart, hiena i pyton.

     Populacja mhorów liczy sobie tylko około 300 sztuk i jest objęta szczególną ochroną na podstawie Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem oraz Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt.

     Poniżej, na zdjęciach przedstawiamy te piękne i bardzo rzadkie zwierzęta.

Z.W.

mapa występowania mhorów na wolności
Ładuję stronę