Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Megalodon, największa ze znanych ryb drapieżnych, żyła w epokach: miocenu i pliocenu

tutaj artysta trochę przesadził
megalodon i człowiek
prawidłowa wielkość megalodona w stosunku do łodzi
porównanie wielkości megalodona i tyranozaura
porównanie wielkości megalodona,  rekina wielorybiego, żarłacza białego i człowieka
porównanie wielkości megalodona i tyranozaura
ząb megalodona

Megalodon to największa ze znanych ryb drapieżnych. Żyła w epokach: miocenu i pliocenu. Bliżej: było to 15,9 mln - 2,6 mln lat temu. Zachowało się po niej niewiele skamieniałości. Przede wszystkim są to zęby, ogromne zęby!  W 1996 roku znaleziono ząb magalodona wynoszący 16,8 cm długości. Pozwoliło to oszacować długość ryby na 18 metrów. Niektórzy uczeni przypuszczają, że megalodony mogły osiągać nawet 25 metrów długości.

Nie były to rekiny grzecznie sobie pływające. Były groźnymi drapieżnikami polującymi głównie na wieloryby i inne duże ssaki morskie. Mogły też polować na inne ryby, a nawet na osobniki tego samego gatunku. Niestety, tej tezy nie udało się dotychczas udowodnić.

W jego przerażającej paszczy znajdowało się sześć rzędów po 46 zębów. Każdy z tych zębów miał 18 cm długości. Kiedy jakiś wykruszył się, na jego miejsce wyrastał nowy. Szczęki wywierały nacisk 16 ton. Nie było przed nim ucieczki. Atakował wszystko, co się rusza i zdołał przegryźć wszystko za jednym kłapnięciem paszczy, nawet czaszkę wieloryba.

Poniżej przedstawiamy artystyczne wyobrażenia tego potwora, porównanie megalodona do innych drapieżników i do człowieka. Tylko jedno zdjęcie pokazuje prawdziwą część tego wielkiego rekina, jego ząb.

Z.W.

Ładuję stronę