Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Meczet Selima w Edirne

     Tuż przy granicy z Grecją, w europejskiej części Turcji leży miasto Edirne. Znajduje się w nim prawdziwa perła architektury islamu - meczet Selima II. Powstał w latach: 1569-75, wybudowany przez tureckiego architekta Sinana. Budowla ta jest jego szczytowym osiągnięciem i jednym z najpiękniejszych meczetów w Turcji i na świecie.

     Meczet został poświęcony rządzącemu w tym czasie sułtanowi Selimowi II. Wzorowany został na podobnej budowli - Hagii Sofii w Konstantynopolu, świątyni chrześcijańskiej, przekształconej na meczet. Trzeba przyznać, że architekt wywiązał się ze swojego zadania doskonale, a niektóre elementy nowego meczetu nawet przewyższają pierwowzór.

     Najbardziej charakterystycznym elementem jest jego kopuła o średnicy 31 metrów, wsparta na ośmiu kolumnach, które wbudowane są w ściany świątyni. Okna boczne zaprojektowano w ten sposób, że w dolnych kondygnacjach przepuszczają niewiele światła, którym niemal zalewane są górne kondygnacje, co symbolizuje różnicę między tym co ziemskie, a tym co boskie.

     Meczet posiada cztery minarety o wysokości 72 metry każdy. Są one najwyższymi w Turcji. Zachwycające są bogato zdobione freski we wnętrzu świątyni, którymi pokryte są ściany i sufit. Od 2011 roku meczet jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     Na zdjęciach, na podstawie meczetu w Edirne możemy sami ocenić kunszt najwybitniejszego architekta islamu - Sinana.

Z.W.

Ładuję stronę