Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Marion Island

     Wyspa Mariona jest niezamieszkała, jeśli nie liczyć mieszkańców południowoafrykańskiej stacji badawczej. Leży na Oceanie Indyjskim, bardzo na południe od Republiki Południowej Afryki, do której zresztą należy, wraz z siostrzaną Wyspą Księcia Edwarda.

     Cała wyspa to wielki wulkan tarczowy, zresztą aktywny. Wznosi się na wysokość 1.242 m n.p.m. ale od podstawy, na dnie oceanu jest wysoki na 5.000 metrów.

     Mimo, że stosunkowo niedaleko stamtąd do Antarktydy, klimat jest bardzo znośny. Najcieplejszymi miesiącami są tam styczeń, luty i marzec ze średnią temperaturą 7,5°C, najzimniejsze to nasze letnie miesiące ze średnią temperaturą 3,6°C. Niestety, na wczasy się wybitnie nie nadaje, bo deszcz tam pada przez przez 317 dni w roku.

     Wyspa Mariona tak właściwie odkrywana była 2 razy. Pierwszym razem odkryli ją w roku 1663 holenderscy żeglarze ze statku Maerseeven, lecz źle zapisali jej położenie. Dlatego oficjalnie odkryta została dopiero 13 stycznia 1772 roku przez francuskiego żeglarza, Marca Josepha Marion du Frense.

     Możemy na niej spotkać liczne kolonie pingwinów i innych ptaków morskich. Ssaki to jedynie uchatki i słonie morskie.

     Powyżej zamieszczemy zdjęcia wyspy, na którą prawdopodobnie nigdy się nie wybierzemy.

Z.W.

Ładuję stronę