Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Madurodam

     Madurodam to interaktywny park miniatur, nazywany też Holandią w Miniaturze. Mieści się w Scheveningen, nadmorskiej dzielnicy Hagi. Wszystkie budowle charakterystyczne dla Holandii i zabytki odtworzone są w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25

     Jest to park z tradycjami. Otwarty został 2 czerwca 1952 roku, a nazwano go na cześć studenta, George'a Maduro, który zginął w obozie koncentracyjnym Dachau.

     W roku 2012 Madurodam poddany został generalnej renowacji. Zmieniono sposób zwiedzania z biernego na nowoczesny, interaktywny. Dodatkowo pojawiły się miniaturowe postacie,  tzw. Madurodammertjes wzięte prosto z życia. Opowiadają one własne historie charakterystyczne dla życia w Holandii.

     Od chwili powstania zyski z działalności Madurodamu przekazywane były na cele charytatywne. Do 1964 roku dotowano sanatorium dla studentów chorych na gruźlicę. Kiedy choroba ta przestała już być tak groźną i sanatorium zostało zamknięte, założono własną fundację, która wspiera instytucje społeczne i kulturalne, tworzone przez i dla młodych Holendrów.

Wśród licznych obiektów znajdujących się w Madurodamie są między innymi:
Lotnisko Schiphol w Amsterdamie
Dom Anny Frank w Amsterdamie
Targ kwiatowy
Wesołe miasteczko
Stadion piłkarski
Dom Rembrandta w Amsterdamie
Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie
Rijksmuseum w Amsterdamie
Pałac Królewski przy Damplatz w Amsterdamie
Teatr Królewski w Amsterdamie

Poniżej zamieszczamy zdjęcia zrobione na terenie Madurodamu. Zwiedzający czują się tam jak Guliwer w Krainie Liliputów.

Z.W.

Ładuję stronę