Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Litofan

     Litofan jest rzadko spotykanym rodzajem przezroczystej płaskorzeźby, która podświetlana z tyłu źródłem światła powoduje niezwykły efekt plastyczny obrazu. Litofan najczęściej wykonany jest z porcelany, bądź biskwitu, który jest wstępnie spieczoną masą ceramiczną. Ma grubość od 1,5 do 6 mm grubości

     Dzięki światłu obraz, który jest mało widoczny staje się wyraźny i trójwymiarowy. Najlepiej, kiedy światło to jest naturalne, np, płomień świecy, wówczas obraz wydaje się żywy i falujący.

     Litofany ze względu na swoją strukturę są kruche i delikatne. W związku z tym najczęściej są one umieszczane w metalowych ramkach. Jeden z najstarszych zachowanych litofanów wykonany został w roku 1889 z okazji otwarcia wieży Eiffla.

     Gdzie możemy spotkać litofany? Są stosowane jako ozdobne osłony świec, klosze i abażury, ekrany kominków, czy płytki wieszane w oknach. Nowoczesne, to wkładane bezpośrednio do gniazdka elektrycznego oprawki z żarówką, która jest umieszczona za litofanem.

     Kiedyś produkcja litofanów była bardzo droga. Najczęściej wykonywane je techniką odlewania lub grawiurowania. Ta ostatnia technika z chwilą wprowadzenia obrabiarek numerycznych stała się dominująca. Wykonuje się je teraz z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne lub szkło. Przy zastosowaniu komputerów, litofany wykonuje się na poczekaniu nawet ze zdjęć dostarczanych przez klientów. W Niemczech popularne stały się kufle do piwa, które po wypiciu trunku ukazują wcześniej ukryty obraz.

     Na poniższych zdjęciach pokazujemy różne litofany. Jak wyglądają i jakie maja zastosowanie.

Z.W.

Ładuję stronę