Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Likaony

     Likaony to chyba najbardziej inteligentne ze wszystkich ssaków drapieżnych. Swoją inteligencją przewyższają nawet wilki.

     Zamieszkują suche obszary Afryki na południe od Sahary. Kiedyś występowały na całym obszarze Afryki, a w starożytności nawet na Bliskim Wschodzie, aż po Babilonię. Zwierzęta te mają silny instynkt stadny i występują w dużych watahach.

     Likaony są najbardziej skutecznymi łowcami spośród wszystkich ssaków. Wszystko dlatego, że potrafią współpracować w grupie. Podczas polowania wydaje się jak gdyby każde ze zwierząt polowało indywidualnie i wybierało każde swoją ofiarę. Nie wzbudzaję przy tym popłochu wśród stada. Potem wszystkie raptem decydują się na atak jednego, jedynego zwierzęcia, które nie ma już szans ucieczki. Tym bardziej, że potrafią one biegać wytrwale, nawet do 5 km  z szybkością 50 km/h, a niektóre nawet z szybkością 65 km/h.  Każde z likaonów ma w strategii polowania swoją ściśle przeznaczoną rolę. Dopadają zwierzynę i w krótkim czasie rozszarpują ją na kawałki.

     W przeciwieństwie do lwów i wilków likaony ustępują młodym w dostępie do pokarmu. Opiekują się chorymi i kalekimi osobnikami, również osieroconymi młodymi. Ciekawy jest sposób karmienia szczeniąt i opiekujących się nimi samic. Po powrocie z polowania zwracają pokarm i tym pożywieniem je karmią.

     Możemy się tego nauczyć od likaonów, że aby coś osiągnąć i odnieść sukces, należy działać zespołowo i opracować dobrą strategię działania. Poniżej na zdjęciach przedstawiamy te reliktowe zwierzęta, które tak doskonale są zorganizowane w swoich stadach.

Z.W.

Ładuję stronę