Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Leszy

     Kto według was opiekuje się lasami, puszczami, leśnymi zwierzętami? Oczywiście odpowiecie, że Lasy Państwowe. I tutaj się niestety mylicie. Prawdziwym opiekunem ostępów leśnych jest leszy. Może też mieć inną nazwę, np: borowy, laskowiec, boruta, laskowy, leśnik, leśne licho itp.

     Leszy według wierzeń dawnych słowian był panem lasu i zwierząt w nim żyjących. Nie należało mu się narażać. Przed polowaniem składano mu ofiarę, aby go udobruchać. Biada temu, który zabił chore zwierzę, lub ściął święte drzewo. Leszy pomaga zbłądzonym turystom i tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Wyprowadza ich z lasu, myli pogonie, czy chroni przed dzikimi zwierzętami. Może też zaprowadzić wędrowców w ostępy, wysypać z koszyków runo leśne, czy wydać na pastwę dzikich zwierząt.

     Jak wygląda leszy? Jest on postawnym meżczyzną o nienaturalnie białej twarzy. Ukazuje się też nieraz jako brodaty starzec, lub jest ubrany w mundur leśnika. Często przyjmuje postać zwierzęcą, jako wilk, niedźwiedź, jeleń czy puchacz. Nieraz nawet można odczuć jego obecność w szeleście liści, szumie wiatru lub trzeszczeniu drzew.

     Niejednokrotnie możemy go spotkać w lesie nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Uważajcie więc i nie niszczcie runa leśnego, nie łamcie drzew i krzewów, nie straszcie zwierząt. Leszy czuwa!

Z.W.

leszy
leszy
leszy
leszy
leszy
leszy
leszy
leszy
Ładuję stronę