Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Lesotho

     Lesotho jest państwem - enklawą, bo tak jak wyspa, otoczone jest ze wszystkich stron przez Republikę Południowej Afryki. Liczy sobie nieco ponad 2 miliony obywateli. Państwo nie należy do bogatych. Średnia pensja wynosi 1.188 lot, czyli 333 zł miesięcznie. Średnia długość życia to tylko 36 lat. Jako ciekawostkę można dodać, że całe państwo leży na wysokości ponad 1.000 m n.p.m., co jest ewenementem w skali światowej.

     Wybierający się do Lesotho muszą wiedzieć, że infrastruktura w tym kraju jest bardzo uboga. Najlepszym środkiem komunikacjiwłasne nogi. Pomiędzy miejscowościami można podróżować prywatnymi środkami komunikacji, w warunkach nie zawsze najwygodniejszych. Tamtejsze drogi nie są najbezpieczniejsze. Prowadzą nieraz przez karkołomne przełęcze i nie mają w ogóle żadnych zabezpieczeń, nawierzchnia dróg właściwie nie istnieje Turyści powinni zabrać ze sobą jak najwięcej żywności, i to wcale nie dlatego, że nie ma jej tam w sklepach, ale że tak powiem trudno znaleźć nawet sklepy.

     Jako, że Lesotho to państwo wybitnie górskie, trzeba o tym pamiętać, że pomimo położenia w Afryce jest tam dosyć chłodno. W najcieplejszym miesiącu, styczniu temperatura wynosi tam 10 - 21°C, a w zimie (lipiec) nie przekracza nigdy 10°C, a bywa, że jest bardzo mroźno i śnieżnie.

     Jak w każdym biednym państwie nie jest tam bezpiecznie. Turyści narażeni są na napady i kradzieże. Ale generalnie ludzie są bardzo mili i przyjaźnie nastawieni do turystów.

     Przypuszczam, że większość z nas nigdy do Lesotho nie dotrze, dlatego też zpraszam do galerii zdjęć z tego niewielkiego, acz bardzo interesującego afrykańskiego kraju.

Z.W.

Lesotho - położenie na mapie Afryki
Ładuję stronę