Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Lesotho państwo w południowej Afryce, będące enklawą w Republice Południowej Afryki

Lesotho jest państwem-enklawą
Lesotho - położenie na mapie Afryki
Lesotho liczy sobie nieco ponad 2 miliony obywateli
Lesotho nie należy do bogatych
Średnia pensja w Lesotho wynosi 1.188 lot, czyli 333 zł
Lesotho leży na wysokości ponad 1.000 m n.p.m
Lesotho to państwo wybitnie górskie
Na terenie Lesotho odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej

Lesotho jest państwem-enklawą, bo tak jak wyspa, otoczone jest ze wszystkich stron przez Republikę Południowej Afryki. Liczy sobie nieco ponad 2 miliony obywateli. Państwo nie należy do bogatych. Średnia pensja wynosi 1.188 lot, czyli 333 zł miesięcznie. Średnia długość życia to tylko 36 lat. Jako ciekawostkę można dodać, że całe państwo leży na wysokości ponad 1.000 m n.p.m., co jest ewenementem w skali światowej.

Wybierający się do Lesotho muszą wiedzieć, że infrastruktura w tym kraju jest bardzo uboga. Najlepszym środkiem komunikacjiwłasne nogi. Pomiędzy miejscowościami można podróżować prywatnymi środkami komunikacji, w warunkach nie zawsze najwygodniejszych. Tamtejsze drogi nie są najbezpieczniejsze. Prowadzą nieraz przez karkołomne przełęcze i nie mają w ogóle żadnych zabezpieczeń, nawierzchnia dróg właściwie nie istnieje. Turyści powinni zabrać ze sobą jak najwięcej żywności, i to wcale nie dlatego, że nie ma jej tam w sklepach, ale że tak powiem, trudno znaleźć nawet sklepy.

Jako że Lesotho to państwo wybitnie górskie, trzeba o tym pamiętać, że pomimo położenia w Afryce jest tam dosyć chłodno. W najcieplejszym miesiącu, styczniu temperatura wynosi tam 10 - 21°C, a w zimie (lipiec) nie przekracza nigdy 10°C, a bywa, że jest bardzo mroźno i śnieżnie.

Jak w każdym biednym państwie nie jest tam bezpiecznie. Na terenie całego kraju odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej, włamania, rabunki, kradzieże samochodów. Zwiększa się liczba przestępstw z użyciem broni.

Na ogół ludzie są bardzo mili i przyjaźnie nastawieni do turystów.

Lesotho zamieszkuje gł. lud Soto (99% ludności); gł. grupy wyznaniowe: protestanci (ok. 40%), katolicy (44%), anglikanie (10%).

W Lesotho obowiązują języki urzędowe: angielski i Sesotho.

Obywatele polscy udający się do Lesotho muszą posiadać wizę pobytową w paszporcie.

Przypuszczam, że większość z nas nigdy do Lesotho nie dotrze, dlatego też zapraszam do galerii zdjęć z tego niewielkiego, acz bardzo interesującego afrykańskiego kraju.

Z.W.

Ładuję stronę