Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Legwany morskie

     Myślałby kto, że zwierzęta te pomyliły epoki. Nie ma już przecież świata w którym "rządziły" jaszczury. Jednak na zagubionych Wyspach Galapagos można je jeszcze spotkać. Są to jedyne jaszczurki żywiące się w morzu.

     Legwany morskie, bo o nich mowa wyglądają jak legendarne smoki ziejące ogniem. Wydmuchują z nozdrzy co jakiś czas obłoki pary, a spowodowane to jest oczyszczaniem swojej smoczo-jaszczurczej krwi z soli morskiej. Podobnie jak bajkowe smoki posiadają na swoim grzbiecie skórny grzebień o rogowych kolacach, a całe ciało mają pokryte gadzią szaro-czarną skórą z jasnopopielatymi lub ceglastoczerwonymi plamami, układającymi się w poprzeczne pręgi. Nogi mają zakończone ostrymi pazurami, a spłaszczony ogon ułatwia pływanie. Ich długość dochodzi do 130 cm, z czego ogon 80 cm. Osiągają wagę do 12 kg.

     Można je spotkać na skałach wulkanicznych nad podmorskimi łąkami alg, którymi się żywią. Od czasu do czasu przegryzają też skorupiakami lub owadami. Występują w wielkich skupiskach, po kilka tysięcy osobników. Wygrzewają się w słońcu, a przejść między nimi nie sposób, tak ciasno są ułożone. Co jakiś czas wskakują do wody, aby coś przekąsić. Doskonale pływają, więc głęboko nurkują, zrywają pyskiem rosnące tam rośliny, które od razu połykają. Potem znowu wychodzą na ląd, gdzie towarzysko spędzają czas wraz z tysiącami innych legwanów.

     Pomimo swojego groźnego wyglądu są bardzo łagodne. Nie robią nikomu krzywdy. Natomiast same często padają łupem rekinów i innych drapieżnych ryb.

     Załączone poniżej zdjęcia przenoszą nas w świat tajemniczych Wysp Galapagos i królujących tam jaszczurów.

Z.W.

Ładuję stronę