Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

The Beatles, Legenda

Któż nie zna The Beatles, pomimo, że od jego powstania minęło już tak, tak, 55 lat. W roku 1960 czterech uzdolnionych chłopców z Liverpoolu założyło najbardziej znany na świecie zespół rockowy. Zespół znany jest z tego, że nie tylko przyczynił się do zmiany trendów muzycznych, ale również mody, ubierania się czy nawet sposobu uczesania dla całego pokolenia.

Tych czterech chłopców to: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr, który dołączył do zespołu w 1962 roku w miejsce wcześniej występującego z zespołem perkusisty Pete Besta. Z początku grał w nim również Stuart Sutcliffe, który odszedł z zespołu w 1962 roku, wybrał miłość, lecz wkrótce potem zmarł.

The Beatles był zespołem wyjątkowym. Pomimo, że muzycy nie byli wirtuozami, nie znali zapisu nutowego (przynajmniej w początkach swojej działalności), potrafili sukces, który osiągnęli na polu kultury elitarnej (czyli sztuki) przenieść do kultury masowej. Grali różne gatunki muzyki takie jak: hard rock, psychodeliczny rock, pop barokowy, blues, heavy metal, a także utwory awangardowe. Albumy takie jak Rubber Soul, Revolver, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, The Beatles i Abbey Road powszechnie były i są uznawane za wyprzedzające swoją erę arcydzieła muzyki rockowej, a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band jest przez większość krytyków uznawana za najważniejszą płytę w historii.

Po rozstaniu muzyków w 1970 roku, kiedy każdy z nich poszedł swoją drogą artystyczną ich wspólna twórczość nadal nie traciła na popularności. Utwory The Beatles, pomimo upływu lat nie starzeją się i cieszą się cały czas popularnością, a utwór „Yesterday”  jest najczęściej aranżowaną i jedną z najczęściej emitowanych w środkach masowego przekazu piosenką w historii.

Poniżej, na zdjęciach przedstawiamy pomniki, które w różnych krajach wystawiono, aby oddać hołd temu znakomitemu zespołowi.

Z.W.

Dubaj
Madame Tussauds w Amsterdamie
Liverpool
Liverpool
Houston
Madame Tussauds w Londynie
Hamburg
Ułan Bator
Ałmaty
Penang Malezja
Walnut Ringe, Arkansas
Ładuję stronę