Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Lascaux - jaskiniowe arcydzieła

      Zadufani w wyższość naszej cywilizacji i postępu technicznego uważamy, że nasi przodkowie, a co więcej tzw. praszczurowie stali o wiele niżej od nas na stopniu ewolucji w zakresie sztuk plastycznych. Tezę tę musimy zweryfikować, kiedy zapoznamy się z malunkami naskalnymi w Lascaux, we Francji.

     Jaskinię tę odkryli przypadkowo czterej chłopcy, którym do jej szczeliny wpadł pies w 1940 roku. Malunki powstały 17.000 - 15.000 lat p.n.e. Malowideł jest ok. 150 i 15.000 rytów skalnych. Większość z nich to prawdziwe arcydzieła malowane farbami naturalnymi, pędzlami wykonanymi z włosia i mchu, palcami i kośćmi, wykorzystywanymi za prymitywny aerograf. Zdumiewa precyzja wykonania malunków, na których przedstawiona została zjeżona sierść zwierząt, ich oczy, rogi i kopyta

     Największy fryz przedstawia trzy zwierzęta: konia, byka i rena, a najbardziej interesująca jest tzw. Sala Byków, w której namalowano cztery byki obrysowane czarnym konturem i wypełnione plamami czerni i czerwieni.

     Jaskinia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od 1963 roku zamknięta dla zwiedzających. W 1983 roku otwarto wierną jej kopię, która i tak robi wrażenie i pozwala na zapoznanie się jak wygląda oryginał.

    Czym była jaskinia dla ówczesnych, dokładnie nie wiadomo, ale dla nas jest na pewno najsłynniejszą galerią prehistorycznego malarstwa.

Z.W.

Ładuję stronę