Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Las stup

     Stupa jest buddyjską budowlą sakralną, która pełni funkcję relikwiarza. Jest w Birmie takie magiczne miejsce, nazywa się Kakku, gdzie na niewielkiej przestrzeni usytuowano ich tysiące. Jest to najliczniejszy na świecie kompleks tych budowli. Legenda mówi, że zbudowano je w III w p.n.e. kiedy było ich tam 7,5 tysiąca. Do teraz przetrwało "zaledwie" 2.478. Stoją w równych szeregach jak żołnierze, albo jak las równo posadzonych drzew.

     Niełatwo jest tam trafić, ponieważ miejsce to nie leży niestety na trasach wycieczek organizowanych przez biura podróży. Może to właściwie i dobrze, bo teren jest nie zdeptany, tak jak wiele innych zabytków. Nie można dostać się tam bez przewodników, których można wynająć w  mieście Taunggyi, oddalonego o 40 kilometrów od Kakku. Pamiętajcie o tym, wybierając się do Kakku.

     Z dala te wszystkie stupy wyglądają identycznie, natomiast z bliska widać, że każda zachowuje swój charakter i indywidualny wygląd. W większości z nich stoją posążki Buddy, ale również i innych bóstw, strażników, pół zwierząt - pół ludzi i innych mitycznych bohaterów. Nie wszystkie stupy są w dobrym stanie, ale przeprowadzane są remonty i odrestaurowuje się te starsze.

     Oglądać je można godzinami, podziwiając artyzm dawnych mistrzów dłuta i zachwycać się precyzją detali.

Z.W.

Ładuję stronę