Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Lampedusa, drzwi do raju

      Piękna wysepka włoska, największa z Wysp Pelagijskich. Zaledwie 9 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości zamieszkuje 6.300 mieszkańców. Posiada piękne plaże, a z racji pięknego położenia mogłaby być rajem dla turystów. Niestety, to położenie, pomiędzy Maltą, a Tunezją powoduje dosłowne zalewanie falami uchodźców

     Przypływają małymi łódkami, a nawet pontonami wypełnionymi po brzegi uchodźcami, którzy ryzykując życiem uciekają do lepszego świata. Wielu z nich ginie zanim dotrze do tej rajskiej wyspy. Nie pomaga kilkumiesięczne więzienie za nielegalne przekroczenie granicy, ani ryzyko utonięcia. Do ośrodka na wyspie, który jest w stanie przyjąć zaledwie 700 osób trafia ich rocznie kilkanaście tysięcy.

     We Włoszech przebywa już ok. 600.000 nielegalnych imigrantów, którzy mieszkają w obozowiskach na południu Włoch. Często dochodzi do aktów przemocy, pobić i podpaleń ich koczowisk. Ci, którzy dotrą na znacznie bogatszą północ znajdują zatrudnienie w małych firmach rodzinnych i powoli asymilują się ze społeczeństwem, lecz zachowują swoje wyznanie i zwyczaje, które nie są akceptowane przez ogół.

     Dysproporcja ekonomiczna pomiędzy krajami biedniejszymi i bogatymi powoduje, że ludzie pragną poprawić swój status i status swoich dzieci, którym chcą zapewnić lepszą przyszłość.

Z.W.

Lampedusa, wyspa najbliżej Afryki
cmentarzysko stateczków uchodźców
akcja aktywistów Amnesty International na Lampedusie
Ładuję stronę