Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Lake Powell

      Kiedy rozpoczynano budowę tego sztucznego zbiornika na rzece Kolorado w 1956 roku, po raz pierwszy zaprotestowali ekolodzy. Teraz nie jest to dziwne, ponieważ każda większa budowa spotyka się z tymi problemami. Ekolodzy protestują, ale rzadko udaje im się powstrzymać inwestycję (wyjątek stanowi tu nasza obwodnica Augustowa, na pewien czas). Tak też było i w tym przypadku. 

     Po wybudowaniu zapory Glen Canyon powstało na pograniczu stanów: Utah i Arizony chyba najpiękniejsze sztuczne jezioro na świecie. Ale nie piękno było najważniejsze. Wybudowano tam elektrownię wodną, która zaopatruje w prąd elektryczny 5 stanów: Wyoming, Kolorado, Utah, Arizonę i Nowy Meksyk. Dodatkowo wiele radości stworzono dla turystów i sportowców, którzy w tak suchym terenie mogą uprawiać sporty wodne.

     Jezioro ma długość 299 km, a szerokość 40 km. Długość linii brzegowej wynosi 3.156 km i jest dłuższa niż długość amerykańskiego wybrzeża Pacyfiku. W najgłębszym miejscu osiąga 170 m, a całkowita powierzchnia to 1.627 km2.

     Tyle, jeżeli chodzi o dane, a czy jest piękne, można ocenić na poniższych zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę