Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

La Rinconada

      Byliście kiedyś na Rysach? Może na Mont Blanc? Jeśli tak, to wyobraźmy sobie 2 szczyty Rysów położone jedno na drugim, lub Mont Blanc (4.810,5 m.n.p.m.). Ile to trzeba wysiłku, żeby tam podejść. Niewielu to potrafi. Jeśli jednak już tam wejdziemy, to mamy tę świadomość, że potem nasza droga poprowadzi nas w dół do ciepłego hoteliku 3 kilometry poniżej.

     Inaczej jest z miejscowością La Rinconada położoną w Peru. Leży jeszcze wyżej, niż szczyt Mont Blanc, na wysokości 5.100 metrów n.p.m. Zresztą na różnych poziomach, z których najwyższy jest wyżej położony jeszcze o kilkaset metrów. Jest to najwyżej położone miasto na ziemi. Liczy sobie ponad 50.000 mieszkańców, co wcale nie jest tak mało.

     Mieszkańcami są górnicy pracujący w Corporación Ananea, czyli kopalni złota. Bardzo nietypowy jest tam system wypłat zwany Cachorreo. Polega to na tym, że pracujesz 30 dni zupełnie za darmo. Natomiast 31 dnia idziesz do kopalni i wszystko co sobie ukopiesz należy do ciebie. Widocznie się to bardzo opłaca, bo liczba mieszkańców miasta gwałtownie rośnie.

     Miasto nie posiada praktycznie żadnej infrastruktury, a rozwija się bardzo chaotycznie i na chybił trafił. Nikt tam nie dba o drogi, czy też o wywożenie śmieci. Nie ma instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Ziemia za to skażona jest rtęcią z powodu działalności górniczej. Do miasta prowadzą kręte, niebezpieczne i zdradzieckie górskie drogi dostępne tylko dla ciężarówek, a podróż musi potrwać kilka dni.

     Pomimo tych wszystkich trudności zagubione wśród szczytów miasto ciągle przyjmuje nowych mieszkańców, którzy muszą być przywykli do pokonywania trudności i do stawiania czoła chorobie wysokościowej.

Z.W.

La Rinconada na mapie Ameryki Południowej
na ulicach nie obowiązuje światowa moda
Ładuję stronę