Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kulon, ptak wędrowny zamieszkujący Europę poza północną i północno-wschodnią częścią kontynentu oraz Afrykę Północną i Azję zachodnią, środkową i południową

jaja kulona

Kulon zwyczajny jest w Polsce bardzo rzadkim ptakiem. Prawdę mówiąc, gatunek jest na granicy wymarcia, a gniazduje u nas zaledwie 2 - 4 par tych ptaków. Osiem ptaków na całą Polskę to niesłychanie niepokojące. Tak się zastanawiam, jaki mają kłopot, żeby połączyć się w pary. A i wybór partnerów jakby żaden. 

Jest to gatunek kiedyś w Polsce dość liczny. Dzisiaj spotykany tylko przy dużym szczęściu w Dolinie Bugu i Narwi. Zimuje w północnej i wschodniej Afryce lub w zachodniej Azji

Gniazduje na ziemi na piaszczystych pagórkach. Znosi 2 jaja, które wysiaduje w jednym lub dwóch lęgach rocznie.  Jest niezwykle płochliwy.

Jak wygląda ptak Kulon?

Posiada upierzenie płowoszare, brunatno kreskowane, z jasnymi i ciemnymi pasami na głowie i białym gardłem. Na skrzydłach ma białe, czarno obramowane pasy oraz plamy dobrze widoczne u ptaka w locie. Dziób żółty z czarnym końcem. Kulon jest najaktywniejszy o zmierzchu i nocą, a w ciągu dnia jest bardzo skryty.

Na zdjęciach przedstawiamy tego ptaka, który może (ale wcale nie musi) niedługo całkowicie i bezpowrotnie zniknąć.

Z.W.

Ładuję stronę