Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kryptos

      W 1990 roku przed siedzibą CIA w Langley koło Waszyngtonu stanęła tajemnicza rzeźba. Jest ona dziełem amerykańskiego artysty Jima Sanborna i jest zakodowanym szyfrem, kryptograficzną łamigłówką. Na wysokiej na kilka metrów płacie blachy wycięte są litery, które są nieodkrytym w całości do tej pory kodem

     Nad złamaniem kodu prawie od ćwierćwiecza głowią się kryptolodzy z całego świata.  Tekst posiada cztery kody, z których odkodowano trzy.

I kod: Pomiędzy subtelnymi cieniami i brakiem światła leży niuans iluzji.

II kod: To było totalnie niewidoczne więc jak to możliwe? Użyli pola magnetycznego Ziemi. Informacje zebrano i przesłano pod ziemię do nieznanej lokacji. Czy Langley o tym wie? Powinni, to jest gdzieś tam zakopane. Kto zna właściwe położenie? Tylko WW to była jego ostatnia wiadomość. Trzydzieści osiem stopni pięćdziesiąt siedem minut, sześć i pół sekund na północ, siedemdziesiąt siedem stopni osiem minut czterdzieści cztery sekund na zachód. Druga warstwa.

III kod: Powoli, beznadziejnie powoli szczątki przejścia, które zasłaniały dolną część drzwi, zostały usunięte. Drżącymi rękoma zrobiłem niewielki prześwit w górnym, lewym rogu. Później poszerzając nieco dziurę, wsunąłem świecę i spojrzałem na ciepłe powietrze uciekające z komory, które sprawiło, że płomień zamigotał. Wkrótce jednak detale pomieszczenia zaczęły się wyłaniać z mgły. Czy możesz cokolwiek zobaczyć Q?    

     Dopiero odkrycie wszystkich kodów da możliwość rozwiązania ukrytej zagadki. Jakiej? Tego nie wiadomo. Odpowiedź zna tylko jedna osoba na świecie: twórca pomnika - Jim Sanborn.

Z.W.

Ładuję stronę