Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kromlech w Almendras

     W Portugalii, opodal małej miejscowości Almendras, w pobliżu miasta Evora znajduje się kromlech, czyli krąg kamienny. Jest jednym z największych w Europie, a na pewno największym na Półwyspie Iberyjskim. Położony na wzgórzu, ok. 16 km od kopalni miedzi z epoki brązu. Jej wiek szacowany jest na 6.000 lat. Składa się z dwóch kręgów kamiennych, które ułożone są eliptycznie, o wymiarach 30 x 60 metrów. Całość składa się z 92 wysokich głazów, stojących pionowo.

     Jest trzecim najstarszym kręgiem na świecie i najstarszym w Europie. Słynny Stonehenge zbudowany został 800 lat później. Nasze kamienne kręgi w Odrach, Węsiorach i Grzybnicy są stosunkowo młode, bo pochodzą z I i II wieku n.e. Po co budowane były te budowle? Prawdopodobnie były miejscem zgromadzeń, a dodatkowo służyły jako "obserwatoria astronomiczne" dwóch ciał niebieskich: Słońca i Księżyca. Miało to duże znaczenie przy obliczaniu cykli występujących w przyrodzie, ale także np. przy okazji zaćmień, magowie i kapłani wykorzystywali je w celach religijnych do dyscyplinowania swoich poddanych.

     Oprócz swoich magicznych właściwości kromlech w Almendras jest niezwykle fotogeniczny, co można zauważyć na poniższych zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę