Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kościół w ruinie

     Żeliszów to wieś położona 10 kilometrów na południowy wschód od Bolesławca. Posiada zabytek w postaci poewangelickiego kościoła, który znajduje się w ruinie.

     Kościół zaprojektowany został prawdopodobnie przez Carla Gottharda Langhansa, projektanta między innymi Bramy Brandenburskiej w Berlinie, choć niektórzy historycy przypisują go innemu budowniczemu - Grundmannowi. Wybudowano go w roku 1797 na planie elipsy o wymiarach 20x30 metrów. Użytkowany był do 1945 roku, kiedy mieszkańcy miejscowości zmuszeni byli opuścić swoje domy i wyjechać na zachód. Kościół pozostawili jednak w dobrym stanie, wraz z całym wyposażeniem.

     Niestety, od tego czasu nie był używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Urządzono w nim owczarnię, a całe wyposażenie rozkradziono. Zniknął ołtarz, organy, ławki i żyrandole. Niestety, niektórzy potraktowali kościół jako źródło zaopatrzenia w materiały budowlane. Więźba dachowa zawaliła się, więc nie było zabezpieczenia przed śniegiem i deszczem.

     Dopiero w roku 2005 kościół został wpisany do rejestru zabytków, zamurowano powyrywane okna, aby zabezpieczyć budynek przed nieproszonymi gośćmi.

     Lepsze czasy dla kościoła nastąpiły od 2013 roku, kiedy to warszawska fundacja "Twoje Dziedzictwo" przejęła go od gminy, a w 2014 roku rozpoczęły się prace przy odbudowaniu zawalonej więźby dachowej i pokryciu dachu. Miejmy nadzieję, że budynek zostanie ocalony dla przyszłych pokoleń, które będą mogły rozkoszować się jego pięknem.

Z.W.

    

tak wyglądał przed laty
tak wyglądał przed laty
tak wyglądał przed laty
a tak wygląda teraz
Ładuję stronę