Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Konura żółtolica

      W latach 80 ubiegłego wieku uznawano, że konury żółtolice wyginęły bezpowrotnie. Dopiero w 1995 roku odkryto stadko tych papug, liczące 20-24 ptaki w Andach, w zachodnim Ekwadorze. Potem dostrzeżono też jedno niewielkie stadko w Kolumbii, w Dolinie Cocory (Andy, departament Quindio).

     Papugi te żyją tylko w tych miejscach. Policzono, że na całym świecie jest ich tylko 412 sztuk. Szkopuł w tym, że są one całkowicie zależne od palm woskowych, najwyższych palm na świecie, które również stanęły w obliczu wyginięcia. Wosk z tych drzew używany jest do wyrobu świec, a liście niestety są zrywane dla strojenia domostw w czasie obchodu Niedzieli Palmowej, co jest dużym zagrożeniem. Ponadto wycina się palmy, aby zakładać farmy i pod uprawy rolne.

     Konury zakładają gniazda właśnie w dziuplach tych palm. Ich owoce służą im za pożywienie.Tam spędzają całe swoje życie, wypoczywają i śpią. Są zwierzętami stadnymi, razem latają i szukają pokarmu. 

     Ciekwostką jest fakt, że przy opiece, poszukiwaniu pożywienia i karmienia piskląt, parze wychowujących, często pomaga trzeci, samotny ptak. Jest to zachowanie niezwykłe i sprawia, że papugi z tego gatunku są bardzo wyjątkowe.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia, jak wyglądają konury żółtolice i ich "domy", czyli palmy woskowe. Dodajmy też, że papug tych nie spotkamy w żadnej hodowli i aby je zobaczyć w naturze, trzeba się udać do Kolumbii, lub do Ekwadoru.

Z.W.

konura żółtolica
konura żółtolica
konura żółtolica
konura żółtolica
konura żółtolica
konura żółtolica
konura żółtolica
palmy woskowe
palmy woskowe
palmy woskowe
Ładuję stronę