Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Koniki morskie

      Pławikoniki, inaczej zwane konikami morskimirybami z gatunku igliczniowatych. Natura obdarzyła je niespotykanym kształtem. Wypisz wymaluj konik szachowy. Skąd wziął się tak nietypowy kształt? Otóż pomaga on w polowaniu. Koniki przyczepiają się ogonem do trawy morskiej i czakają na zdobycz, czyli plankton. Gdy zbliży się już on na odpowiednią odległość "wciągają brzuch", tzn.prostują się w przegubie, a potem szybkim ruchem głowy atakują zdobycz, którą potem wysysają i wciągają do jamy gębowej.

     Samiec posiada pod brzuchem komorę lęgową, do której samica przy pomocy pokładełka składa ikrę. W ten sposób właśnie się one rozmnażają.

     Istnieje mit o tym, ze sproszkowane koniki morskie pomagają na impotencję i uzdrawiają różne choroby. Trzeba uważać, bo napar sporządzony z tych zwierzątek powoduje halucynacje, a większe dawki mogą na trwałe uszkodzić psychikę. Przez to ich populacja zmalała i są pod ochroną. Tylko pięć gatunków pławikoników można importować, by hodować w akwariach. Ładnie wyglądają i przyjemnie jest na nie popatrzeć.

Z.W.

troszeczkę humoru nie zaszkodzi
Ładuję stronę