Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Komputery naszych dziadków

      Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw komputerów. Jak sobie dzisiaj wyobrazić życie, bez facebooka, twittera, internetu, smartfona, czy nawet zwykłego kalkulatora? Kto był taki mądry i wpadł na pomysł skonstruowania takiego przyrządu, który ułatwił nam życie, skomunikował nas ze sobą, zastąpił wielu ludzi przy produkcji, poprowadził samoloty, czy statki kosmiczne, lub zwyczajnie: pozwolił na świetną zabawę?

     Początki komputera sięgają 1833 roku. Był sobie taki angielski matematyk i mechanik Charles Babbage, który zresztą opracował tablice logarytmiczne. Zaprojektował on i skonstruował "maszynę analityczną", której konstrukcja pozwoliła później do opracowania systemu działania współczesnych komputerów. Cała struktura napędzana była parą wodną. Tak właśnie, działała na parę!  W tej maszynie informacje dostarczane były poprzez dziurowane karty perforacyjne.

     Pierwsze na świecie urządzenie do przetwarzania danych wymyślił Herman Hollerith, który chciał sobie ułatwić sumowanie i zestawienia spisu ludności w USA w 1890 roku. Zastosował w nim przystawkę do automatycznego podawania kart. W celu produkcji tych maszyn założył firmę, która stała się później częścią korporacji IBM.

      W latach 1943-45 zbudowano wreszcie pierwszy komputer. Na Uniwersytecie Pensylwanii w USA dokonali tego J.P. Eckert i J.W. Mauchly. Był to komputer lampowy ENIAC, który ważył ponad 27 ton i zajmował powierzchnię ok. 140 m2. Nic dziwnego, posiadał bowiem 18.800 lamp elektronowych. Tak myślę, że do wymiany tych przepalonych lamp zatrudniony był na cały etat specjalny pracownik. Mieszkańcy Filadelfii wiedzieli, kiedy był uruchamiany, ponieważ w tym momencie przygasały światła w całym mieście. Cóż, kiedy pobierał prąd 150 kW.

     Potem komputery stawały się mniejsze i bardziej wydajne. Tranzystory i układy scalone zastąpiły przestarzałe lampy elektronowe. Pojawiły się komputery osobiste, potem przenośne, aż technika doprowadziła do stanu dzisiejszego, kiedy praktycznie komputery nosimy cały czas przy sobie. I to bez żadnego wysiłku. 

     Co przyniesie nam przyszłość? Za kilkadziesiąt lat nasze wnuki będą się zapewne dziwić, jakim prymitywnym sprzętem posługiwaliśmy się w 2014 roku.

     Zamieszczamy zdjęcia które przedstawiają komputery, które kiedyś były dumą techniki i szczytem nowoczesności.

Z.W.

     

Charles Babbage z maszyną różnicową
maszyna analityczna Charlesa Babbage'a
maszyna Holleritha
ENIAC
Ładuję stronę