Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Kołomyjka jest tańcem ludowym, rozpowszechnionym i popularnym na terenie Karpat Wschodnich i Południowych. Na równi z innymi tańcami typowo polskimi (kujawiak, krakowiak), kołomyjka związana jest z tradycjami polskiej muzyki ludowej. Cóż, przecież tereny te przed drugą wojną światową należały do Polski.
Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele piosenek biesiadnych, śpiewanych w towarzystwie, to właśnie kołomyjka. Słynny "Czerwony pas" jest oparty na rytmie i melodii kołomyjki (refren), natomiast melodie zwrotek napisał Karol Kurpiński, a słowa Józef Korzeniowski.
Refren, który każdy z nas zna, brzmi tak:
Tam szum Prutu, Czeremoszu
Hucułom przygrywa,
A ochocza kołomyjka
Do tańca porywa.
Na tę melodię śpiewa się również:
szkoda trawy, taj murawy,
szczom po nej' chodyła,
szkoda mene, mołodeńki,
szczom durnia lubyła
lub:
Кохайтеся, чорнобриві,
Та не з москалями,
Бо москалі — чужі люде,
Роблять лихо з вами.
Nazwa kołomyjka pochodzi prawdopodobnie od miejscowości Kołomyja nad Prutem. Jako, że rytm melodii jest rosnący i tancerze wpadają w wir szaleńczego tańca, nazwa kołomyjka może też pochodzić od tego wiru i kołomyi, kotłowaniny, którą powoduje ten szybko wirujący taniec.
Na początku XX wieku młodzież, która teraz umawia się na balety, czy na dyskotekę umawiała się na kołomyjkę (takie właśnie wówczas było młodzieżowe określenie).
Z.W.