Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kolczatka australijska

      Naprawdę ciekawe zwierzęta żyją w Australii. Chcielibyśmy przedstawić jedno z nich. Jest to kolczatka australijska. Oprócz Australii żyje ona również na Tasmanii (też Australia, ale wyspa) i w południowej Nowej Gwinei.

     Oprócz buźki, nóg i podbrzusza całe zwierzątko pokryte jest kolcami. W razie niebezpieczeństwa zwija się w kulkę, dzięki temu żaden z napastników nie odważy się zrobić mu krzywdy nie ryzykując bolesnego pokłucia. Będąc na miękkiej ziemi błyskawicznie wykopuje sobie norkę i w ten sposób również może uniknąć niebezpieczeństwa. Może tego dokonać, ponieważ posiada bardzo silne, grube i krótkie nogi, które są doskonałym narzędziem do kopania w ziemi. Jest tak silna, że może wyrwać z ziemi kostkę brukową i przenieść ją w inne miejsce. Podczas badań zaobserwowano osobnika przenoszącego na grzbiecie 13 kilogramowy kamień, co przy masie ciała od 2 do 5 kg jest rzeczywiście imponujące. Żyjąca w niewoli kolczatka przestawiła lodówkę.

     Posiada długi dziubek, a w nim pozbawiony zębów pyszczek i język o długości do 18 cm. Żywi się owadami i ich larwami, głównie mrówkami i termitami, które wyławia z każdego zakamarka tym długim i lepkim językiem. Nie gardzi też dżdżownicami. Kiedy robi się zimno, nawet nie bardzo zimno, hibernuje. W niewoli dożywa 50 lat. Natomiast na wolności jego jedynym wrogiem jest człowiek, który sporządza sobie z niej smakowite pieczyste.

     Jest ssakiem, ale młode wykluwają się z jajek, które są wysiadywane jak u ptaków. Wyklute młode odżywiają się mlekiem, ale co ciekawe kolczatka nie posiada wykształconych sutków, a mleko wypływa z gruczołów mlecznych przez skórę. Podczas ssania w tym miejscu z czasem powstają niby-sutki. Po wykluciu z jajka młode mają ok. 1,5 cm i wagę 0,3 - 0,4 grama. Przebywają w torbie samicy przez 7 tygodni, osiągają wówczas około 8 cm długości. Dopiero wtedy zaczynają rosnąć kolce.

     Co ciekawe kolczatka może być nosicielką największych pcheł na świecie, które dochodzą do 4 mm długości.

     Dziwny i skomplikowany jest świat przyrody, w którym żyje wiele różnorodnych zwierząt i innych form życia. Kolczatka jest tego przykładem.

Z.W.

     

zasięg występowania kolczatki
młoda kolczatka
młoda kolczatka
kolczatka zwinięta w kulkę
kolczatka na monecie australijskiej
Ładuję stronę