Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kleinwalsertal

      Jest taka dolina w Austrii, w północnych Alpach, tuż przy granicy niemieckiej, nazywa się Kleinwalsertal. Co sprawia, że jest ona tak wyjątkowa? Spróbujcie dojechać do niej z Austrii. Niestety, nikomu ta sztuka się jeszcze nie udała. Dolina od reszty kraju oddzielona jest wysokim pasmem górskim. Swobodny dostęp do niej mają tylko Niemcy, a Austriacy chcąc dostać się do niej muszą przedtem wjechać do Niemiec. Takie położenie sprawiało, że Kleinwalsertal stanowiło jakby eksklawę Austrii. Tym bardziej, że w czasach, kiedy Niemczech obowiązywała marka niemiecka, obowiązywała ona również w dolinie Kleinwalsertal.

     Teraz, kiedy oba państwa są w Układzie z Schengen i unii walutowej nie ma już specjalnego statusu. Turyści mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że wypoczywają w Austrii. Tym bardziej, że stanowi ona część doliny, w której leży znany niemiecki ośrodek narciarski Oberstdorf. Wyższość nawet "dosłowna" Kleinwalsertal nad Oberstdorfem jest taka, że leży on zaledwie na wysokości 830 m n.p.m. a wioski austraiackie z Kleinwalsertal odpowiednio: Riezlern - 1080 m n.p.m. Hirschegg 1140 m n.p.m. i Mittelberg 1200 m n.p.m.

     W całej dolinie znajduje się ponad 10.000 miejsc noclegowych i wiele atrakcji, które umilą pobyt gościom o każdej porze roku. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia doliny Kleinwalsertal i skorzystanie z dobrodziejstw tego regionu. Zdjęcia przybliżą na pewno piękno tego austriackiego zakątka.

Z.W.

Ładuję stronę