Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kiwu

     Kiwu jest to jezioro w Afryce. Leży na pograniczu dwóch państw: Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy. Ma powierzchnię ok. 2.500 km2 i średnią głębokość 485 metrów. Nad brzegami jeziora mieszka ok. 2.000.000 ludzi. W takim jeziorze na pewno musi być mnóstwo ryb. Niestety, ryb w tym jeziorze jest jak na lekarstwo. Jaka jest tego przyczyna?

     Jezioro Kiwu jest jeziorem meromiktycznym. Znaczy to, że jego wody powierzchniowe i głębinowe mieszają się bardzo rzadko. W rezultacie tego w wodach tego jeziora, a w szczególności na jego dnie odłożyło się 250 do 300 kilometrów sześciennych dwutlenku węgla i 55 do 60 kilometrów sześciennych metanu. Jest to mieszanka wybuchowa. Wystarczy niewielki ruch wyzwalający te gazy, np. niewielkie trzęsienie ziemi, aby doprowadzić do tragedii.

     Na szczęście do tej pory nic takiego nie nastąpiło, a wprowadzany jest w życie projekt, który wykorzystuje znajdujący się na dnie jeziora metan do produkcji prądu elektrycznego. Projekt jest interesujący, ale jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Nieprawidłowe przeprowadzenie eksperymentu może skutkować eksplozją gazu. Jednak daje możliwość dostępu ludności do tańszego prądu elektrycznego i oddala widmo katastrofy ekologicznej.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia z widokami znad jeziora Kiwu.

Z.W.

Ładuję stronę