Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kea i kaka

      Papugi kojarzą się nam z ptakami żyjącymi w tropikach. Natomiast te papugi o których mowa, zamieszkują tereny górskie w Nowej Zelandii.

     Kaka zamieszkuje obie wyspy, jest dużym ptakiem, dochodzącym do 45 cm. Swoim potężnym dziobem potrafi rozbić dziobem w poszukiwaniu tłustych robaków kawałki przegniłego drewna.

     Znacznie ciekawszą papugą jest kea, która zamieszkuje południową wyspę o znacznie chłodniejszym klimacie. Jej wielkość jest zbliżona do kaki. Samiec nie zadowala się jedną partnerką, a jego harem może liczyć do czterech samiczek. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że oprócz jagód i różnych odpadków żywi się też padliną. Uwielbia rozłupywać kości i wyjadać z niego szpik. Kiedy rozeszła się plotka, zresztą nigdy nie potwierdzona, że kea atakuje i zabija owce, rząd Nowej Zelandii wyznaczył nagrodę za każdy przyniesiony dziób. A działo się to w latach: 1943 - 1945, kiedy to uśmiercono 6.819 tych ptaków.  Teraz dla ochrony papug stworzono rezerwaty.

     Nazwa kea pochodzi od głosu, które wydaje: kea kea kea. Jest ptakiem towarzyskim, chętnie odwiedza siedziby ludzkie w celu poszukiwania pokarmu, a kiedy jej się nie upilnuje, potrafi zrobić w domu niezły bałagan. Uwielbia ostry wiatr, wtedy całe stada tych papug wyprawiają podniebne akrobacje.

     Niestety, mieszkają one daleko od Polski, ale kiedy już tam się zajedzie warto zwrócić na nie uwagę.

Z.W.

kea w locie
kea
kea
kea podczas kolacji
kea
kea otoczona jest opieką
kea w poszukiwaniu pokarmu zaprzyjaźnia się z ludźmi
kea w locie
kea w locie
kaka
kaka w locie
kaka na okolicznościowej pięciodolarówce
Ładuję stronę