Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Jurta

      Jurty są bardzo wygodnymi namiotami, a nawet nieraz całymi domami koczowników wędrujących wraz z całym swoim dobytkiem po stepach Azji. Namioty muszą być na tyle wygodne, aby zapewnić normalne życie całym rodzinom przez długie lata. Trzeba wiedzieć, że warunki klimatyczne są w tamtych rejonach ekstremalne. Lata są bardzo gorące i suche, a temperatura w zimie może spadać nawet do -50°C.

     Wyglądają one trochę jak miski odwrócone dnem do góry. Na szczycie każdej z nich wystaje rura komina ze znajdującego się wewnątrz piecyka.

     Ich konstrukcja pozwala na szybki montaż i demontaż. Wierzchnie okrycie sporządzone jest z płótna, ocieplone dodatkowo wojłokiem, tak samo jak i podłoga. W XX wieku jest ona wykonana z gretingów drewnianych. Płótno opiera się na drewnianych kratach ściennych, których w zależności od wielkości jurty może być różna ilość. Drzwi w jurtachdrewniane, ale na tyle wąskie, że nie dające możliwości wniesienia przez nie mebli i większych sprzętów. Dlatego też przy montażu namiotu najpierw ustawia się meble, a dopiero potem okrywa zewnętrznym płótnem. A meble w jurtach są wygodne jak w każdym z murowanych domów. Są wygodne łóżka, sofy, biurka, szafy i telewizory.

     Każdy z nas wie, jak wygląda jurta, lecz dla przypomnienia oglądnijmy sobie poniższe zdjęcia.

Z.W.

Ładuję stronę