Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Juriew-Polski

     Juriew-Polski to miasteczko leżące w centrum Złotego Pierścienia Rosji, tzn. jest jednym z miast, które stanowią kolebkę państwowości rosyjskiej. Miasteczko jest położone ok. 150 kilometrów na północny wschód od Moskwy. Ma około 19.000 mieszkańców. Osada założona została w 1152 roku przez kniazia rostowsko-suzdalskiego Jurija Dołgorukiego (uznawanego także za założyciela Moskwy). Prawa miejskie natomiast posiada od 1778 roku.

     Znajduje się w nim wiele zabytków, szczególnie architektury cerkiewnej. Najważniejszym z nich jest wzniesiony w latach: 1230 - 1234 sobór św. Jerzego i XIII wieczny Klasztor Michała Archanioła.

     Niech nikogo nie zmyli nazwa miasta Juriew-Polski. Pierwszy człon nazwy pochodzi od jego założyciela - Jurija Dołgorukiego, natomiast drugi człon -  Polski wcale nie pochodzi od nazwy naszego kraju, lecz od pól je otaczających.

     Jako ciekawostkę można dodać, że były prezydent Rosji - Borys Jelcyn, w dzieciństwie stracił dwa palce lewej ręki: kciuk i wskazujący, kiedy próbował rozbroić granat, ukradziony z pobliskiej jednostki wojskowej.

     Poniższe zdjęcia oddają czarującą atmosferę tej miejscowości: prowincjonalnego, rosyjskiego miasteczka, które posiada piękną historię i wiele zabytków.

Z.W.

sobór św. Jerzego
Ładuję stronę