Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Joshua Tree

     Park Narodowy Joshua Tree leży na południu stanu Kalifornia  w USA. Swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tam charakterystycznym roślinom, nazywanym popularnie drzewami Jozuego. Prawidłowa ich nazwa to jukka krótkolistna, a nazwa drzewo Jozuego związana jest z wyglądem tej rośliny. Bogobojnym osadnikom mormońskim przypominała ona drzewo ze wznoszącymi się do góry, modlącymi rękoma proroka. Rośnie bardzo wolno, bo tylko 1 - 7 cm rocznie, osiąga wiek do 900 lat i wzrost do 12 m wysokości i 3,5 m w obwodzie. Pomimo swojej nazwy nie jest też drzewem, ponieważ nie posiada typowych dla każdego drzewa pierścieni wzrostu.

     Park zajmuje powierzchnię 3196 km² i położony jest na obszarze dwóch pustyń: pustyni Sonora i pustyni Mojave. Posiada 5 naturalnych oaz. W niedalekiej odległości mieszka ponad 18 milionów ludzi, więc Park Joshua Tree przyciąga wielu turystów, którzy przyjeżdżają tam dla uprawiania wspinaczki skałkowej oraz turystyki pieszej, ponieważ znajduje się tam wiele interesujących szlaków turystycznych. Za specjalnym pozwoleniem można też wędrować i biwakować poza utartymi szlakami.

     W parku znajdują się skupiska naturalnych form skalnych, często przybierających fantastyczne formy. Jedna z nich, Skull Rock przypomina kamienną ludzką czaszkę.

     Malownicze tereny parku przyciągają wielu fotografów, którzy robią fantastyczne zdjęcia. Możemy niektóre z nich podziwiać również na naszej stronie. Zapraszamy do galerii.

Z.W.  

Ładuję stronę