Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Itsukushima Jinja

      Jedna z największych atrakcji turystycznych Japoniichram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi. Początki świątyni sięgają VI wieku, a w tej formie istnieje ona od 1168 roku. Świątynia zbudowana została na pomostach nad zatoką, bowiem wyspa była świętą ziemią, na której przybysze nie mogli postawić nogi.

     Na wyspę przypływano łodziami pod bramą, która stojąc na wodzie wydawała się pływać. Brama (torii) świątyni Itsukushima jest jedną z trzech najbardziej rozpoznawanych widoków w Japonii. Torii wykonane jest z drzewa kamforowego i ma 16 metrów wysokości. 

     Świątynia składa się z wielu budynków, między innymi z pawilonów modłów, oczyszczenia i ofiar. Na scenie odbywają się tradycyjne tańce shintōistyczne. Obok stoi pagoda, a koło niej nowoczesny, odporny na trzęsienia ziemi budynek skarbca, w którym zgromadzono wiele bezcennych przedmiotów, takich jak: maski, wachlarze, zbroje, porcelanę i zwoje pergaminów.

     Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe, a przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa.

Z.W.

Ładuję stronę