Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ilha Grande

     Ilha Grande jest brazylijską wyspą na Oceanie Atlantyckim, znajdującą się w linii brzegowej kontynentu, od którego dzieli ją zaledwie 2 kilometry. Może nie jest tak wielka, jak sugeruje jej nazwa. Ma 193 km², ale jej zróżnicowane wybrzeże ma długość ok. 130 km. Posiada 7 małych zatok i aż 106 plaż. Na wyspie znajdują się góry, do wysokości 1.031 m n.p.m., gęste lasy tropikalne, jaskinie i strumienie. Klimat jest wilgotny i gorący.

     Wyspa odkryta została w 1502 roku i przez długi czas stanowiła bazę zaopatrzeniową w wodę i w świeże owoce dla statków hiszpańskich i portugalskich. Pojawiali się na niej piraci, którzy tropili hiszpańskie statki, niejednokrotnie przewożące cenny ładunek, w tym złote skarby. Może do tej pory znajduje się gdzieś bogaty, piracki skarb zakopany w którejś z jaskiń?

     W XIX wieku na wyspie utworzony został lazaret, a na początku XX wieku kolonia karna. Do momentu rozwoju tutystyki miejscowa ludność trudniła się rybołówstwem.

     Teraz na wyspie mieszka 3.000 stałych mieszkańców. Zajmują się oni głównie turystyką. Wyspa jest odwiedzana przez liczne rzesze turystów, chociaż ze względu na ochronę przyrody ilość przyjezdnych jest ściśle kontrolowana. Turyści zaś czują się tam jak raju (wyspa jest też zwana rajską wyspą). Korzystają ze sportów wodnych i słonecznej rekreacji, wycieczek pieszych, spływów kajakowych i wędkowania. Do niewątpliwych atrakcji należą spotkania z występującymi tu pingwinami magellańskimi i obserwacja podpływających wielorybów.

Z.W.

mapa Ilha Grande
Ładuję stronę