Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Igor Mitoraj

     Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości stoją w wielu miastach świata, w ich reprezentacyjnych punktach.  Ich tematem jest ludzkie ciało. Bohaterami natomiast są często postacie mitologiczne. Stosuje w nich, tak jak dawni mistrzowie klasyczne proporcje i piękno, jednocześnie wskazując na ich niedoskonałość i ludzką, kruchą naturę. Poprzez to postacie te są spękane i we fragmentach, jakby połamane, a niektóre powalone na ziemię. Patrzą przed siebie swoimi pustymi oczodołami, często jak osoby kalekie lub umarłe, owinięte całunem lub bandażami.

     Igor Mitoraj był polskim artystą rzeźbiarzem. Urodził się w 1944 roku w miejscowości Oederan w niemieckich Rudawach. Jego ojcem był francuski jeniec wojenny, oficer Legii Cudzoziemskiej, a matką polska robotnica przymusowa. Po wojnie wychowywał się we wsi Grojec, koło Oświęcimia. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora.

     Zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie poświęcił się swojej nowej pasji - rzeźbiarstwu. Miał pracownię również we włoskim miasteczku Pietrasanta, położonym w Toskanii. Zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu. Był doskonałym ambasadorem polskiej sztuki. Jego rzeźby znajdują się w Paryżu, na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia niektórych jego rzeźb.

Z.W.

   

 

Ładuję stronę