Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Idzie burza

     Dosyć skomplikowany jest sposób wyjaśniania powstawania tego zjawiska. Można sobie to przeczytać w encyklopedii. My natomiast skupmy się nad efektami, które towarzyszą burzom. Powstaje ona na pograniczu dwóch frontów atmosferycznych. Dojrzała chmura burzowa może zawierać nawet do 250 kilometrów sześciennych powietrza. Jest silnie naładowana ujemnie, w związku z czym, dochodzi do przemieszczania ładunków wewnątrz chmury, lub w kierunku ziemi. To zjawisko piękne, lecz niebezpieczne nazywamy piorunem, lub gromem.

     W dowolnej chwili na ziemi trwa jednocześnie ok. 1800 burz i 100 wyładowań w każdej sekundzie. 

     Pamiętaj, jeżeli nadejdzie burza najlepiej nie wychodź z domu, lub samochodu. Tam jesteś bezpieczny. Jeżeli jesteś poza domem nie chowaj się pod drzewo, które jest bardzo dobrym schronieniem przed deszczem, ale niestety przyciąga pioruny. Odłóż wszelkie metalowe i przewodzące prąd przedmioty, unikaj miejsc, które są wyżej położone, a przy kąpieli koniecznie wyjdź z wody. Jeżeli poczujesz, że włosy "stają ci dęba" i słyszysz trzaskające w ubraniu iskierki, natychmiast połóż się na ziemię. Jeśli tego nie uczynisz, możesz być prawie pewien, że powiedzenie "używaj życia" straci już zupełnie dla ciebie sens.

     Dawniej, podczas burzy wierzono, że od niebezpieczeństwa pożarów spowodowanych przez pioruny chronią wystawiane w oknach zapalone świece. Od słowa grom nazywano je gromnicami. Nazwa się przyjęła i ma szersze zastosowanie.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia burz i ich "efektów specjalnych" - piorunów.

Z.W.

...i już po burzy
Ładuję stronę