Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Hiena

      Hiena to drapieżny ssak sylwetką przypominającą psa. Żyje w Afryce, na południe od Sahary i południowo-zachodniej Azji. Jej sylwetka jest bardzo charakterystyczna.  Przód ma masywniejszy, przez co sprawia wrażenie przygarbionej, a jast to wynikiem muskularnych łap i karku. Tylne  łapy ma krótsze i mniej umięśnione. Pysk ma bardzo masywny z silnym uzębieniem, gotowy do rozrywania pokarmu i kruszenia kości.

     Hienowate dzielą się na następujące gatunki:

Hiena cętkowana -  żyje w stadach, w których panuje matriarchat. Samice są większe i silniejsze od samców, a nawet bardziej od nich agresywne. Przywódcą stada jest zawsze samica. Te hieny cechuje nieustanna walka: o pozycję w grupie, a pomiędzy klanami o lepsze tereny łowieckie i atrakcyjniejszą zdobycz. W grupie potrafią nawet odgonić od upolowanej przez siebie zdobyczy lwa. Polują grupowo, systemem pościgu i zamęczenia przez to przyszłej ofiary. Często żywią się również padliną.

Hiena brunatna - jest  mniej agresywna, niż cętkowana. Żyje w mniejszych grupach, a jej pożywienie to mniejsze zwierzęta, gryzonie a przede wszystkim padlina, która jest podstawą jej pożywienia.

Hiena pręgowana, która żyje podobnie jak brunatna, a często nawet samotnie. Zbliża się często do siedzib ludzkich, gdzie czatuje na odpadki, które traktują jako łatwe i smaczne pożywienie.

     Jako ciekawostkę można dodać, że były przypadki atakowania ze skutkiem śmiertelnym ludzi, którzy byli chorzy na śpiączkę. Była potrzeba w celu ochrony ich przed hienami zatrudniania specjalnych strażników.

     Ogólnie mówiąc nie są to sympatyczne zwierzęta, a na człowieka, który wykorzystuje śmierć innych do wzbogacenia się, zwykło się mówić, że postępuje jak zwierzę opisane w tym artykule.

Z.W.

Ładuję stronę