Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Helgoland

      Helgoland, wyspa położona 50 kilometrów od wybrzeży Niemiec na Morzu Północnym. Dumnie od wieków stawia opór gniewnym falom i wiatrom zdradliwego morza. 1250 mieszkańców żyje na wyspie, która w lecie "pęka w szwach", goszcząc tłumy letników. Skaliste wybrzeże głównej wyspy sięga 61 metrów wysokości. Druga wyspa, skomunikowana z pierwszą służy głównie celom wypoczynkowym.

     Dwa razy w historii ludność opuszczała swoje domostwa i przenosiła się na stały ląd. Pierwszym razem podczas I wojny światowej, kiedy wyspa stanowiła wojskową bazę morską. Drugi raz, kiedy wyspa opustoszała, to również czasy wojenne, tym razem była to II wojna światowa. 18 kwietnia 1945 roku niemiecka baza marynarki wojennej, jak i cała wyspa została zniszczona przez nalot dywanowy 1000 bombowców alianckich.

     Do roku 1952 wyspa była bezludna i dodatkowo wykorzystywana jako poligon bombowy. Brytyjczykom nawet przyszedł do głowy pomysł wysadzenia głównej wyspy w powietrze. Pomimo wielkiej ilości materiałów wybuchowych nie przyniosło to zamierzonych rezultatów.

     Wyspa - okręt przyciąga nie tylko turystów. Żyją tam głuptaki, które mają swoje gniazda w wysokich skalnych klifach i kolonia fok morskich.

Z.W.

     

 

Helgoland w 1890 roku
Ładuję stronę