Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Hashima

      Niedawno (do 1975 roku) wyspa tętniła życiem. Otoczona betonowym falochronem i gęsto zabudowana wielopiętrowymi budynkami z morza wygląda jak okręt. Teraz już opuszczony przez załogę i dryfujący w nieznane. 

     Rzeczywiście, miasto to robi upiorne wrażenie. Bloki i cała wyspa znajdują się w ruinie. W niektórych mieszkaniach  jeszcze można dostrzec elementy wyposażenia, a w opuszczonych ulicach zda się spotkać dawnych mieszkańców.

     Dlaczego wszyscy mieszkańcy w jednym czasie opuścili miasto - wyspę? Przez blisko 90 lat Hashima była ośrodkiem wydobycia węgla, a kiedy w 1974 roku koncern Mitsubishi zaprzestał wydobycia, mieszkańcy nie mieli innego wyjścia, jak opuścić to miasto. Dzisiaj nikt tutaj nie mieszka.

  Jako ciekawostkę można dodać, że wyspa posłużyła jako scenografia, wygenerowana komputerowo, do części zdjęć filmu o Jamesie Bondzie. Film nazywa się Skyfall i jest najbardziej kasowym filmem całej serii.

    W 1959 roku wyspa chwaliła się faktem, że była najgęściej zamieszkałym miejscem na ziemi, gdzie na 1 km2 powierzchni przypadało 139.100 mieszkańców.

Z.W.

Ładuję stronę