Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Hamburski Speicherstadt

     W Hamburgu znajduje się wiele pięknych i historycznych miejsc. Jednym z takich miejsc jest Dzielnica Spichlerzy. Wybudowana została ponad sto lat temu (1881 rok). Jest to ciąg budynków magazynowych z czerwonej cegły, nawiązujących stylowo do gotyku ceglanego, które są usytuowane wzdłuż kanału. Budynki posiadają front od strony ulicy, natomiast ich zaplecze stanowi ścianę kanału. Tworzą one unikatowe dziedzictwo historii i dla miasta są ważnym elementem architektonicznym. Jako kompleks stanowią one największy obszarowo zespół tego typu  na świecie.

     Budynki mają około 7 pięter i większość z nich już nie pełni przeznaczonych kiedyś dla nich funkcji, czyli magazynów i składów. Niektóre zostały przebudowane wewnątrz i przeznaczone na kulturalne potrzeby Hamburga.

     Co przechowywano w tych magazynach? Były to takie artykuły jak: ziarno zbóż, przyprawy, sól, kawa, herbata, tytoń, dywany i inne podobne rzeczy. Dla wygody rozładunku magazyny były wyposażone w dźwigi, które umożliwiały rozładunek bezpośrednio z barek.

     Hamburska Dzielnica Spichlerzy niedawno została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z.W.

    

tak wyglądała Dzielnica Spichlerzy przed 1881 rokiem
tak wyglądała Dzielnica Spichlerzy przed 1881 rokiem
Ładuję stronę