Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Hallstatt

      Dlaczego warto wybrać się do Hallstatt w Austrii? Jest kilka powodów. Niektórzy uważają, a się w tym nie mylą, że miasteczko jest najpiękniej położoną miejscowością nad jeziorem w Europie. Jest wciśnięte pomiędzy taflą jeziora, a stromymi zboczami gór. Jeszcze do końca XIX wieku mieszkańcy utrzymywali kontakt ze światem przepływając przez jezioro. Teraz prowadzi tutaj malownicza droga pełna tuneli i zakrętów. Jezioro ma 135 metrów głębokości i krystalicznie czystą wodę. Przyciąga to entuzjastów nurkowania, którzy mają świetne warunki do uprawiania tego sportu i rekreacji.

     Ktoś pomyśli sobie: dlaczego właśnie tutaj, w takim miejscu osiedlali się ludzie? Dlatego, że pod ziemią znajdował się prawdziwy skarb. Tym skarbem są pokłady soli. Dzięki nim właśnie Hallstatt jest jedną z najstarszych osad, nie tylko w Europie, ale również w historii ludzkości. W zboczu góry znajduje się najstarsza kopalnia soli na świecie, która jest czynna do dzisiaj, jako muzeum. Jej początki nikną w mrokach historii.

     Do kopalni, która znajduje się 300 metrów wyżej od miasteczka można dojechać kolejką górską. Tam też znajduje się prehistoryczne cmentarzysko liczące ponad 3.000 grobów. Zmarłych chowano tam w glinianych wannach z całym wyposażeniem: bronią, biżuterią i przedmiotami codziennego użytku.

      W miejscowym kościele znajduje się też karner. Jest to kaplica grzebalna, w której eksponowane są czaszki i kości z likwidowanych grobów. Na czaszce jest napis informujący czyja ona jest, oraz jego data narodzin i śmierci. Czaszki kobiece ozdobione są kwiatami, a męskie gałązkami bluszczu. 

     W 1997 roku region został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Uwaga, ciekwostka!

    Chińczykom tak spodobało się to miasto, że skopiowali je i wybudowali u siebie takie samo. Budowa trwała rok i kosztowała 940.000.000 dolarów. Wywołało to skandal w Austrii, ale cóż, Chińczycy potrafią skopiować wszystko.

     Zapraszamy do galerii ze zdjęciami tego interesującego miasteczka.

Z.W.

Ładuję stronę