Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Half Dome

      Half Dome jest symbolem i najbardziej rozpoznawalnym elementem Parku Narodowego Yosemite w Kaliforni. Jest to strzelista, granitowa skała, wznosząca się na wysokość 2.693 m n.p.m. Wysokość względna od jej podstawy do szczytu wynosi 1.444 metry.

     Jeszcze do lat 70 XIX wieku szczyt ten wydawał się absolutnie niedostępny. Dopiero jako pierwszy dokonał tego miejscowy kowal, George Anderson. Nikt mu z początku nie chciał wierzyć, że był na szczycie. Udowodnił to dopiero wtedy, jak pokazał sposób, w który się tam dostał. Zastosował wówczas technikę osadzania śrub w litej, granitowej skale. Sposób ten, odpowiednio zmodyfikowany stosuje się do dzisiaj podczas wspinaczki.

     Dzisiaj na szczyt Half Dome prowadzi szlak turystyczny, który pomimo wysokiej skali trudności jest odpowiednio zabezpieczony, więc ryzyko niebezpieczeństwa jest minimalne. Corocznie na szczyt Half Dome wspina się tysiące turystów, co nieraz powoduje tłok i można to porównać na ten przykład z podobną modą w Polsce ze zdobywaniem Giewontu, czy Trzech Koron.

     Szczyt jednak naprawdę jest piękny, a szczególnie niezapomniany jest jego widok, kiedy padające na niego światło słoneczne powoduje, że odcina się od szarego tła i świeci światłem odbitym. Zdjęcia tego granitowego szczytu zamieszczamy poniżej.

Z.W.

droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
droga na szczyt
na szczycie Half Dome
na szczycie Half Dome
ekwilibrystyczne popisy na linie amerykańskiego wspinacza Deana Pottera na szczycie Half Dome
Ładuję stronę