Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Haiku Stairs

     Haiku Stairs, które po polsku nazywane są po prostu Schodami do Nieba, znajdują się na hawajskiej wyspie O'ahu. Rzadko my, Polacy tam jeździmy, a to ze względu na to, że Hawaje leżą na środku Pacyfiku, a to też ze względu, że nasi przyjaciele ze Stanów Zjednoczonych niechętnie nas tam przyjmują. Nawet powiedzenie: "pojechać do Honolulu" jest synonimem podróży z marzeń, której nie można zrealizować.

     W każdym razie niedaleko tego właśnie Honolulu, znajdującego się na wyspie O'ahu zbudowano w 1942 roku drewniane schody w trudno dostępnym, górskim terenie, służące do położenia tam kabla, aby umożliwić dostęp do anteny radiowej, znajdującej się na szczycie góry. Schody po pewnym czasie uległy zużyciu i stały się niebezpieczne.

     W roku 1987 podano do publicznej wiadomości, że dla zachowania bezpieczeństwa, schody zostały zamknięte. Jednak w 2003 roku naprawiono je i zastąpiono zbutwiałe drewno stalą. Niestety do tej pory zakaz obowiązuje, a chętni, którzy zdecydują się na wspinaczkę (a jest ich sporo) narażeni są nie tylko na niebezpieczeństwo, ale również na wysokie mandaty.

     Schody posiadają 3.992 stopni, które trzeba pokonać, aby wspiąć się na wysokość 850 m n.p.m. Widoki, które się rozpościerają z tego szlaku są niepowtarzalne. Można je podziwiać na poniższych zdjęciach. Zapraszamy do galerii.

Z.W.

 

Ładuję stronę